Çarşamba, Ocak 25, 2012

İstanbul'da İstanbullu bir turist
"Gitmek görmek lazım,ne kadar da ayıp oluyor kendi tarihime, burnumun ucunda duran tarihi yerleri görmemem" iç sesinin dış sese dönüşmesi ile başladı her şey.

"Bir müze kart çıkartarak müze müze gezme hallerine bürünebilirim " dedim sonradan da.Yazın çıkardım da nitekim.Lakin o zamandan bu zamana vakitsizlikten ötürü sadece bir müze gezebildim.O da Topkapı Sarayı Müzesi oldu.Fakat bu ara vaktim olacağını tahmin etmekteyim ve ben yollara düşüyorum.

Bir tarihi gezi dizisi şeklinde de sizlerle paylaşmak niyetindeyim:)Yazın gerçekleşen ilk yolculuk olan Topkapı Sarayı Müzesi bir başlangıç olsun.Bahçesine adım atar atmaz hayran hayran dolanma durumumun başladığı yer.Burada yaşanılır yahu.Dolaşmaktan yorulduğum bir büyüklüğe sahip olan müze aldı götürdü aklımı.Koşarak gidilesi bir yer.

Tarihi ise şöyledir,
Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmıştır.
19. yy ortalarına kadar Osmanlı Sultanlarının ikametgah ettiği bir yerdir.
Saray,1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle müzeye dönüştürülmüştür.

Neden Topkapı Sarayı denmekte?
Fatih ilk başta Osmanlıcada yeni saray anlamına gelen Saray-ı Cedid ismini uygun görmüştür.Fakat daha sonra Sultan I. Mahmud tarafından Bizans surlarının yakınına yaptırılan ve önündeki selam topları nedeniyle Topkapusu Sahil Sarayı denilen büyük ahşap sahil sarayı bir yangında tamamen kül olunca ,bu sarayın ismi yeni saraya verilmiş.

Bilgiler ,Topkapı Sarayı Müzesinin resmi sitesinden alınmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe

playlist

Bumerang - Yazarkafe
Blogger tarafından desteklenmektedir.

daha bir sürü bir şey var